Vishay Semiconductor/Diodes Division SMAJ85CAHE3/61
SMAJ85CAHE3/61 picture photo
Mfg. Part Number
SMAJ85CAHE3/61
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA
Datasheet Download
SMAJ85CAHE3/61.pdf
Availability of SMAJ85CAHE3/61
QUANTITY
SMAJ85CAHE3/61 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAJ85CAHE3/61
Internal Part NumberEIS-SMAJ85CAHE3/61
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.2A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAJ85CAHE3/61
Related LinksSMAJ85C, SMAJ85CAHE3/61 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMAJ85CAHE3/61 Details Description
Related parts for SMAJ85CAHE3/61
CBL CLAMP FLAT W/ARROW2.11" datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 680 OHM 10% 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM SOT143 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 58POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W MINI2 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X7S 0805 datasheet.pdf
OSC MEMS 5.0196MHZ CMOS SMD datasheet.pdf