Diodes Incorporated SMAT70A-13-F
SMAT70A-13-F picture photo
Mfg. Part Number
SMAT70A-13-F
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 100VC SMA
Datasheet Download
SMAT70A-13-F.pdf
Availability of SMAT70A-13-F
QUANTITY
SMAT70A-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SMAT70A-13-F
Internal Part NumberEIS-SMAT70A-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package5,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp100V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency140pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMAT70A-13-F
Related LinksSMAT70, SMAT70A-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMAT70A-13-F Details Description
Related parts for SMAT70A-13-F
IC MULTIPLEXER 4X1 10MSOP datasheet.pdf
IC FPGA 248 I/O 320FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT SLD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.9A 66 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 26POS datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 4" datasheet.pdf