Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB10J24-E3/5B
SMB10J24-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB10J24-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB
Datasheet Download
SMB10J24-E3/5B.pdf
Availability of SMB10J24-E3/5B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB10J24-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB10J24-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB10J24-E3/5B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1000W (1kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB10J24-E3/5B
Related LinksSMB10J2, SMB10J24-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB10J24-E3/5B Details Description
Related parts for SMB10J24-E3/5B
COLD SHRINK .95-1.94 X 6" BLK datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 4A TO225AA datasheet.pdf
IC HD/FILTER/BUFFER/MUX 24QSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 11FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES 806K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf