Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J14CA-E3/5B
SMB8J14CA-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J14CA-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMB
Datasheet Download
SMB8J14CA-E3/5B.pdf
Availability of SMB8J14CA-E3/5B
QUANTITY
SMB8J14CA-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J14CA-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMB8J14CA-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)34.5A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J14CA-E3/5B
Related LinksSMB8J14, SMB8J14CA-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J14CA-E3/5B Details Description
Related parts for SMB8J14CA-E3/5B
FUSE BOARD MNT 315MA 250VAC RAD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS NY46 BLK datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
MCBASIC, TP/FO-SM1310/LONG-SC datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf