Vishay Semiconductor/Diodes Division SMB8J24C-E3/52
SMB8J24C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMB8J24C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 43VC SMB
Datasheet Download
SMB8J24C-E3/52.pdf
Availability of SMB8J24C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMB8J24C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMB8J24C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMB8J24C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse800W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMB8J24C-E3/52
Related LinksSMB8J24, SMB8J24C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMB8J24C-E3/52 Details Description
Related parts for SMB8J24C-E3/52
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS CC 2.5A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HDM DAUGHTERCARD STKG MOD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 240VAC CHASSIS datasheet.pdf
RES 49.95K OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf