Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG160HE3/52
SMBG160HE3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBG160HE3/52
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 160VWM 287VC SMB
Datasheet Download
SMBG160HE3/52.pdf
Availability of SMBG160HE3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBG160HE3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG160HE3/52
Internal Part NumberEIS-SMBG160HE3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp287V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG160HE3/52
Related LinksSMBG16, SMBG160HE3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG160HE3/52 Details Description
Related parts for SMBG160HE3/52
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 6A 250V datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH SERIES REPLACEMENT SWITCH datasheet.pdf
WIREMOUNT SOCKET PREASSEMBL 30CO datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf