Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBG26A-E3/5B
SMBG26A-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBG26A-E3/5B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
Datasheet Download
SMBG26A-E3/5B.pdf
Availability of SMBG26A-E3/5B
QUANTITY
SMBG26A-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBG26A-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBG26A-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AA, SMB Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AA (SMBG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBG26A-E3/5B
Related LinksSMBG26, SMBG26A-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBG26A-E3/5B Details Description
Related parts for SMBG26A-E3/5B
RES SMD 4.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.7GHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.43 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA AMP ATR4252 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP DWN/OFF/SLW datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf