Micro Commercial Components (MCC) SMBJ10A-TP
SMBJ10A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ10A-TP
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMB
Datasheet Download
SMBJ10A-TP.pdf
Availability of SMBJ10A-TP
QUANTITY
SMBJ10A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ10A-TP
Internal Part NumberEIS-SMBJ10A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ10A-TP
Related LinksSMBJ1, SMBJ10A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMBJ10A-TP Details Description
Related parts for SMBJ10A-TP
IC DRIVER QUAD HICURR PER 16-DIP datasheet.pdf
TRANSFORMER AUDIO 1.9KCT 120W datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
13+13 WAY DIL SMT SOCKET datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf