Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ14C-E3/52
SMBJ14C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ14C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMB
Datasheet Download
SMBJ14C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ14C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ14C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ14C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ14C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ14C-E3/52
Related LinksSMBJ14, SMBJ14C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ14C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ14C-E3/52
IDC CABLE-AKN20A/ AE20G / APK20A datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 2.56"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 DR RCPT 8CKT GW HF datasheet.pdf
CORD 5 POS FEMALE, RA 2M datasheet.pdf
RES 75K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
LD 4MM P-P SET PVC .75 100CM 6CL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf