Microsemi Commercial Components SMBJ15AE3/TR13
SMBJ15AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ15AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ15AE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ15AE3/TR13
QUANTITY
SMBJ15AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ15AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ15AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ15AE3/TR13
Related LinksSMBJ15A, SMBJ15AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ15AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ15AE3/TR13
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
RES 65K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM P600 datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 171MA 12.5 OHM datasheet.pdf