Microsemi Commercial Components SMBJ18CE3/TR13
SMBJ18CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ18CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ18CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ18CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ18CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ18CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ18CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ18CE3/TR13
Related LinksSMBJ18C, SMBJ18CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ18CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ18CE3/TR13
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 418 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
SPRING COVER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
SMKDS2,5/2-5,08BKPIN4,5 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf