Littelfuse SMBJ200C
SMBJ200C picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ200C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 200VWM 340.2VC SMB
Datasheet Download
SMBJ200C.pdf
Availability of SMBJ200C
QUANTITY
SMBJ200C Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ200C
Internal Part NumberEIS-SMBJ200C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)200V
Voltage - Breakdown (Min)211.95V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp340.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.9A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ200C
Related LinksSMBJ, SMBJ200C Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ200C Details Description
Related parts for SMBJ200C
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SEQUENCER 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf