Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ33C-E3/5B
SMBJ33C-E3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33C-E3/5B
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMB
Datasheet Download
SMBJ33C-E3/5B.pdf
Availability of SMBJ33C-E3/5B
QUANTITY
SMBJ33C-E3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33C-E3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ33C-E3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33C-E3/5B
Related LinksSMBJ33, SMBJ33C-E3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ33C-E3/5B Details Description
Related parts for SMBJ33C-E3/5B
REG SW 1.0V 18A HORZ datasheet.pdf
FERRITE ULTRA HC 100 OHMS SMD datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONT END 64LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 5 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
PLASTIC INSERT datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 5MM datasheet.pdf