Microsemi Commercial Components SMBJ33CE3/TR13
SMBJ33CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ33CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMBJ
Datasheet Download
SMBJ33CE3/TR13.pdf
Availability of SMBJ33CE3/TR13
QUANTITY
SMBJ33CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ33CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMBJ33CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.2A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ33CE3/TR13
Related LinksSMBJ33C, SMBJ33CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMBJ33CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMBJ33CE3/TR13
DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO214AA datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 740MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH CMOS 6-DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 19CKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CONN ASSY datasheet.pdf
FUSE 550A 690V AR DIN 2 HSDNH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf