Littelfuse SMBJ40CA
SMBJ40CA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ40CA
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ40CA.pdf
Availability of SMBJ40CA
QUANTITY
SMBJ40CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ40CA
Internal Part NumberEIS-SMBJ40CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.3A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ40CA
Related LinksSMBJ, SMBJ40CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ40CA Details Description
Related parts for SMBJ40CA
IC OPAMP GP 1.3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
BOARD EVAL SYNC BUCK 550KHZ datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf