Vicor Corporation V150A8M400BF2
V150A8M400BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V150A8M400BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W
Datasheet Download
V150A8M400BF2.pdf
Availability of V150A8M400BF2
QUANTITY
V150A8M400BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A8M400BF2
Internal Part NumberEIS-V150A8M400BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency84.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A8M400BF2
Related LinksV150A8, V150A8M400BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A8M400BF2 Details Description
Related parts for V150A8M400BF2
FIXED IND 4.7UH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 200V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
5.08MM EURO HEADER STR BLK 3POS datasheet.pdf
RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 2COND 24AWG WHT SHLD 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
CAP FILM 50UF 10% 550V RADIAL datasheet.pdf