Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ48C-E3/52
SMBJ48C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ48C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB
Datasheet Download
SMBJ48C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ48C-E3/52
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ48C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ48C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ48C-E3/52
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ48C-E3/52
Related LinksSMBJ48, SMBJ48C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ48C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ48C-E3/52
THERMISTOR NTC PROBE 50K OHM 20% datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VAC datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL PRESSURE PNP datasheet.pdf
SR BTS WW 50 81 8 ASY datasheet.pdf
350 TB SOCKET VERTICAL datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 15V 160VA datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 9SRT datasheet.pdf