ST SMBJ6.5CA-TR
SMBJ6.5CA-TR picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ6.5CA-TR
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC DO214AA
Datasheet Download
SMBJ6.5CA-TR.pdf
Availability of SMBJ6.5CA-TR
QUANTITY
SMBJ6.5CA-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ6.5CA-TR
Internal Part NumberEIS-SMBJ6.5CA-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSMBJ View All Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ, TRANSIL™
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)276A (8/20µs)
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB (DO-214AA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ6.5CA-TR
Related LinksSMBJ6., SMBJ6.5CA-TR Datasheet, ST Distributor
SMBJ6.5CA-TR Details Description
Related parts for SMBJ6.5CA-TR
LED 7-SEG .4" 4DGT SUPER RED CA datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27K OHM 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
SGE1510-2-0250L-5000C datasheet.pdf
IMPACT 6P RAM 10 COL OPEN 4.9 0. datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOD123 datasheet.pdf