Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ70HE3/5B
SMBJ70HE3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ70HE3/5B
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 125VC SMB
Datasheet Download
SMBJ70HE3/5B.pdf
Availability of SMBJ70HE3/5B
QUANTITY
SMBJ70HE3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ70HE3/5B
Internal Part NumberEIS-SMBJ70HE3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp125V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.8A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ70HE3/5B
Related LinksSMBJ70, SMBJ70HE3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ70HE3/5B Details Description
Related parts for SMBJ70HE3/5B
MOSFET N-CH 500V 8A TO-220 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 28-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
GT32T1 TOUCH SCREEN COLOR RS232C datasheet.pdf
SL 5.08HC/22/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NPO 0603 datasheet.pdf