Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ78C-E3/52
SMBJ78C-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ78C-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 139VC SMB
Datasheet Download
SMBJ78C-E3/52.pdf
Availability of SMBJ78C-E3/52
QUANTITY
SMBJ78C-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ78C-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ78C-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ78C-E3/52
Related LinksSMBJ78, SMBJ78C-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ78C-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ78C-E3/52
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 17.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC GATE DRVR SGL CMOS 2A 6MLP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
CAP ARRAY 47PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf