Vishay Semiconductor/Diodes Division SMBJ8.5A-E3/52
SMBJ8.5A-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ8.5A-E3/52
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
Datasheet Download
SMBJ8.5A-E3/52.pdf
Availability of SMBJ8.5A-E3/52
QUANTITY
SMBJ8.5A-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ8.5A-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMBJ8.5A-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ8.5A-E3/52
Related LinksSMBJ8.5, SMBJ8.5A-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMBJ8.5A-E3/52 Details Description
Related parts for SMBJ8.5A-E3/52
RES SMD 261 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 125V datasheet.pdf