Diodes Incorporated SMBJ85A-13
SMBJ85A-13 picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ85A-13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMB
Datasheet Download
SMBJ85A-13.pdf
Availability of SMBJ85A-13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMBJ85A-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ85A-13
Internal Part NumberEIS-SMBJ85A-13
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ85A-13
Related LinksSMBJ8, SMBJ85A-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
SMBJ85A-13 Details Description
Related parts for SMBJ85A-13
OSC VCXO 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 9.76KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 660NM RED NUMERIC 2.3" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf