Vishay Semiconductor/Diodes Division SMC3K70CA-M3/57
SMC3K70CA-M3/57 picture photo
Mfg. Part Number
SMC3K70CA-M3/57
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO-214AB
Datasheet Download
SMC3K70CA-M3/57.pdf
Availability of SMC3K70CA-M3/57
QUANTITY
SMC3K70CA-M3/57 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMC3K70CA-M3/57
Internal Part NumberEIS-SMC3K70CA-M3/57
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.5A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMC3K70CA-M3/57
Related LinksSMC3K70, SMC3K70CA-M3/57 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMC3K70CA-M3/57 Details Description
Related parts for SMC3K70CA-M3/57
RES SMD 2.74 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
DISPLAY 0.8" 1DIGIT GRN CA SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
PCMCIA TOOLING datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.6A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf