Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG10-E3/57T
SMCG10-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG10-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMC
Datasheet Download
SMCG10-E3/57T.pdf
Availability of SMCG10-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCG10-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG10-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG10-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)79.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG10-E3/57T
Related LinksSMCG10, SMCG10-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG10-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG10-E3/57T
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 2% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 5MM M8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
PCIE GEN3 STRADDLEMOUNT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf