Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG10A-M3/9AT
SMCG10A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG10A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG10A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG10A-M3/9AT
QUANTITY
SMCG10A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG10A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG10A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V
Voltage - Breakdown (Min)11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)88.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG10A-M3/9AT
Related LinksSMCG10A, SMCG10A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG10A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG10A-M3/9AT
RES 3.83K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 8-BIT SER CONTROL A/D 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN WM BEIGE datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.55V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 20% 2924 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SFC 2.5/12 MC datasheet.pdf
DIODE FRED 20V 200V D2PAK datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf