Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG11CAHE3/9AT
SMCG11CAHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG11CAHE3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG11CAHE3/9AT.pdf
Availability of SMCG11CAHE3/9AT
QUANTITY
SMCG11CAHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG11CAHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG11CAHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG11CAHE3/9AT
Related LinksSMCG11C, SMCG11CAHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG11CAHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCG11CAHE3/9AT
RES SMD 665 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8MLF datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 35V 2915 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf