Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG13A-M3/9AT
SMCG13A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCG13A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO-215AB
Datasheet Download
SMCG13A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCG13A-M3/9AT
QUANTITY
SMCG13A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG13A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCG13A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)69.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG13A-M3/9AT
Related LinksSMCG13A, SMCG13A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG13A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCG13A-M3/9AT
VARISTOR 22.95V 30A 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.3KV 3A DO201AD datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR GOLD 12POS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC641LC4 datasheet.pdf
OSC XO 8.192MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf