Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG14CAHE3/57T
SMCG14CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG14CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMC
Datasheet Download
SMCG14CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG14CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG14CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG14CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG14CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)