Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG17CAHE3/57T
SMCG17CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG17CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMC
Datasheet Download
SMCG17CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCG17CAHE3/57T
QUANTITY
SMCG17CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG17CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG17CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)17V
Voltage - Breakdown (Min)18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)54.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG17CAHE3/57T
Related LinksSMCG17C, SMCG17CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG17CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG17CAHE3/57T
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERMINAL KDKS 1/EN LD 24 VAC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G50 ZINC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf