Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG26CA-E3/57T
SMCG26CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG26CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMC
Datasheet Download
SMCG26CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCG26CA-E3/57T
QUANTITY
SMCG26CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG26CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG26CA-E3/57T
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)35.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG26CA-E3/57T
Related LinksSMCG26C, SMCG26CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG26CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG26CA-E3/57T
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 7.62MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/A3047B/H9991TR 6" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 6V datasheet.pdf
SOLDERING IRON 65W W/NT1 TIP datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 2X1 8TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 25 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf