Microsemi Commercial Components SMCG5642AE3/TR13
SMCG5642AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCG5642AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO215AB
Datasheet Download
SMCG5642AE3/TR13.pdf
Availability of SMCG5642AE3/TR13
QUANTITY
SMCG5642AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG5642AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCG5642AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
Voltage - Breakdown (Min)22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG5642AE3/TR13
Related LinksSMCG5642, SMCG5642AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCG5642AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCG5642AE3/TR13
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 5POS REAR PNL MT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 9POS datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
25POS F WAT.RES SCREENCAP M3JS datasheet.pdf