Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG70A-E3/57T
SMCG70A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG70A-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCG70A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG70A-E3/57T
QUANTITY
SMCG70A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG70A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG70A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG70A-E3/57T
Related LinksSMCG70A, SMCG70A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG70A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG70A-E3/57T
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF 2B 20MA datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 296POS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 360NH 190MA 3.98 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
HSI NARROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf