Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG90A-E3/57T
SMCG90A-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG90A-E3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Datasheet Download
SMCG90A-E3/57T.pdf
Availability of SMCG90A-E3/57T
QUANTITY
SMCG90A-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG90A-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG90A-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-215AB, SMC Gull Wing
Supplier Device PackageDO-215AB (SMCG)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG90A-E3/57T
Related LinksSMCG90A, SMCG90A-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG90A-E3/57T Details Description
Related parts for SMCG90A-E3/57T
IDC CABLE - CKC50G/AE50M/CCE50G datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
SWITCH REED 15-25AT SPST .25A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.81MM datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR20M1280 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
ICL 25 OHM 15% 3A 12MM datasheet.pdf
SCD 3.81/32/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW DO220AA datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S PLUG SS LC datasheet.pdf
330UF 50V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf