Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE39A-TP
SMCJ1.5KE39A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE39A-TP
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE39A-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE39A-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE39A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE39A-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE39A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE39A-TP
Related LinksSMCJ1.5, SMCJ1.5KE39A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE39A-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE39A-TP
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
IC DAA ENH FCC LINE-SIDE 8SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM5 datasheet.pdf