Micro Commercial Components (MCC) SMCJ1.5KE9.1CA-TP
SMCJ1.5KE9.1CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ1.5KE9.1CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ1.5KE9.1CA-TP.pdf
Availability of SMCJ1.5KE9.1CA-TP
QUANTITY
SMCJ1.5KE9.1CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ1.5KE9.1CA-TP
Internal Part NumberEIS-SMCJ1.5KE9.1CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSurface Mount TVS
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.78V
Voltage - Breakdown (Min)8.65V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)113.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ1.5KE9.1CA-TP
Related LinksSMCJ1.5K, SMCJ1.5KE9.1CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMCJ1.5KE9.1CA-TP Details Description
Related parts for SMCJ1.5KE9.1CA-TP
SURGE SUPP 200V BIDIR DO-214AA datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.2V ODRN 4SOP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 140A PWRFLAT5X6 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 2.1A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1.5A 8HTSOP-J datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE24 PG21 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FAN BLOWER 75.7X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf