Amphenol Aerospace Operations MS27467T19B11SA
MS27467T19B11SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19B11SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T19B11SA.pdf
Availability of MS27467T19B11SA
QUANTITY
MS27467T19B11SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19B11SA
Internal Part NumberEIS-MS27467T19B11SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19B11SA
Related LinksMS27467, MS27467T19B11SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19B11SA Details Description
Related parts for MS27467T19B11SA
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE NT ON-OFF-ON DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERMINAL PDL 4/N/L/PE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf