Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ11CAHE3/57T
SMCJ11CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ11CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ11CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ11CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ11CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ11CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ11CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)82.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ11CAHE3/57T
Related LinksSMCJ11C, SMCJ11CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ11CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ11CAHE3/57T
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TIMER CAM CUSTOM datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 25POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf