Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ170C-E3/57T
SMCJ170C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ170C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 304VC SMC
Datasheet Download
SMCJ170C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ170C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ170C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ170C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ170C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp304V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ170C-E3/57T
Related LinksSMCJ170, SMCJ170C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ170C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ170C-E3/57T
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSCILLATOR TTL PROG 5V ST datasheet.pdf
IC 2DVR/2RCVR RS232 5V 14-DIP datasheet.pdf
HORIZ. WIRE SADDLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.0V SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 100MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 2W 5V 200MA OUT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.326582MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf