Littelfuse SMCJ170CA-HRAT7
SMCJ170CA-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ170CA-HRAT7
Brief Description
TVS DIODE 170VWM 275VC
Datasheet Download
SMCJ170CA-HRAT7.pdf
Availability of SMCJ170CA-HRAT7
QUANTITY
SMCJ170CA-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ170CA-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMCJ170CA-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)170V
Voltage - Breakdown (Min)189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ170CA-HRAT7
Related LinksSMCJ170, SMCJ170CA-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ170CA-HRAT7 Details Description
Related parts for SMCJ170CA-HRAT7
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 54TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT GOLD datasheet.pdf
LIGHT PIPE ACT 4MM DIA 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CABLE 8COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HDR 60POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 5POS datasheet.pdf