Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ28A-E3/9AT
SMCJ28A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ28A-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ28A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ28A-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ28A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ28A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ28A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)28V
Voltage - Breakdown (Min)31.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ28A-E3/9AT
Related LinksSMCJ28A, SMCJ28A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ28A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ28A-E3/9AT
CAP FILM 0.027UF 5% 50VDC 1210 datasheet.pdf
LABEL INK JET PLYLFN .562X.188" datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100" SGL SMD RA datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 1M PREWIRED MOD datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,YLW,RED,RED datasheet.pdf
WIDE FAN TYPE IONIZER 800MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS GOLD SMD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf