Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ30AHE3/57T
SMCJ30AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ30AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC
Datasheet Download
SMCJ30AHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ30AHE3/57T
QUANTITY
SMCJ30AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ30AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ30AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ30AHE3/57T
Related LinksSMCJ30A, SMCJ30AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ30AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ30AHE3/57T
FIXED IND 39MH 100MA 31.8 OHM TH datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 100K OHM 0606 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT DIFF 1MSPS SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 57A SOT-227 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1800V 60A I4PAC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 180W datasheet.pdf
TERM BUTT CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf