Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ33-E3/9AT
SMCJ33-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ33-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMC
Datasheet Download
SMCJ33-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ33-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ33-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ33-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ33-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ33-E3/9AT
Related LinksSMCJ33, SMCJ33-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ33-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ33-E3/9AT
RES SMD 16.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 4+GND SZ1 datasheet.pdf
IC REG CNTRLR BUCK PWM 16SOIC datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 22 AWG LEAD datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP CER 4000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP CXA2520 19MM WHT datasheet.pdf
TERMINAL MARKER MF-W 5/5 MINI datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER WR-CONNECTOR datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf