Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ40CA-E3/57T
SMCJ40CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ40CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMC
Datasheet Download
SMCJ40CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ40CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ40CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ40CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ40CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ40CA-E3/57T
Related LinksSMCJ40C, SMCJ40CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ40CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ40CA-E3/57T
CONN PLUG 8 POS .100 AU DIP datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 300V 240MA 8SMD datasheet.pdf
MARKER TIE MIN 18LB YEL 5.1" datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MEMORY UNIT EEPROM 8KW datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf