Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ43C-E3/57T
SMCJ43C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ43C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 76.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ43C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ43C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ43C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ43C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ43C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp76.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ43C-E3/57T
Related LinksSMCJ43C, SMCJ43C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ43C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ43C-E3/57T
CONN HEADER PA 3POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 232 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 505 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND PB COMPONENT, BLACK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf