Littelfuse SMCJ45CA
SMCJ45CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ45CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMC
Datasheet Download
SMCJ45CA.pdf
Availability of SMCJ45CA
QUANTITY
SMCJ45CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ45CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ45CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ45CA
Related LinksSMCJ, SMCJ45CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ45CA Details Description
Related parts for SMCJ45CA
OPTOISOLATOR 5KV 4CH TRANS 16DIP datasheet.pdf
PROGRAMMER PSDPRO 110V PWR SUPP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
METAL DETECTABLE EARPLUG datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
FUSE 1500VDC 10 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf