Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ60C-E3/57T
SMCJ60C-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ60C-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 107VC SMC
Datasheet Download
SMCJ60C-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ60C-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ60C-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ60C-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ60C-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp107V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ60C-E3/57T
Related LinksSMCJ60C, SMCJ60C-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ60C-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ60C-E3/57T
RES 12 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf