Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ7.5-E3/57T
SMCJ7.5-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7.5-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ7.5-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ7.5-E3/57T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ7.5-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7.5-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ7.5-E3/57T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7.5-E3/57T
Related LinksSMCJ7.5, SMCJ7.5-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ7.5-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ7.5-E3/57T
RES SMD 499K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 350 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
RES MO 1/2W 3K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 10 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf