Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ7.5A-M3/9AT
SMCJ7.5A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7.5A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Datasheet Download
SMCJ7.5A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ7.5A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ7.5A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7.5A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ7.5A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7.5A-M3/9AT
Related LinksSMCJ7.5, SMCJ7.5A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ7.5A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ7.5A-M3/9AT
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 8SO datasheet.pdf
IC SOUND PROC VIDEO-IF 28SSOP datasheet.pdf
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
KIT DEV EMBEDDED C datasheet.pdf
RES 360 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
FUSE ATO 32V NYLON SILVER 5A datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.85A 81 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE 1A 100V 25NS SMD datasheet.pdf