Microsemi Commercial Components SMCJ7.5AE3/TR13
SMCJ7.5AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7.5AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ7.5AE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ7.5AE3/TR13
QUANTITY
SMCJ7.5AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7.5AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ7.5AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7.5AE3/TR13
Related LinksSMCJ7.5, SMCJ7.5AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ7.5AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ7.5AE3/TR13
IC HOT SWAP POWER MANAGER 16SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A3049W/H1506TR 6" datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 3A TO263-7 datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 432 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC SURGE STOPPER W/DIODE 16MSOP datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
2.4 GHZ SOC SUPPORTING BLE datasheet.pdf