Fairchild Semiconductor SMCJ7V5A
SMCJ7V5A picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7V5A
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMC
Datasheet Download
SMCJ7V5A.pdf
Availability of SMCJ7V5A
QUANTITY
SMCJ7V5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7V5A
Internal Part NumberEIS-SMCJ7V5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7V5A
Related LinksSMCJ, SMCJ7V5A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SMCJ7V5A Details Description
Related parts for SMCJ7V5A
CAP CER 470PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 128-LQFP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF04G/AF04/AFF04G datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 90 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf